بیان مطالب و مقالات،فیلم و پوستر های مربوط به رعایت قوانین بهداشت،ایمنی و محیط زیست در محیط کاریکی از محورهای اصلی برنامه های حفاظت شنوایی (HCP )، آموزش کارگران است. آموزش کارگران در برنامه های حفاظت شنوایی شامل موارد متعددی می شود که یکی از آنها آموزش نحوه بررسی "جاگذاری صحیح گوشی" یا fitting آن است. در حالیکه مهمترین واولین روش کنترل صدا در محیط کار استفاده از روش های فنی و مهندسی است ولی با این وجود به دلایل مختلف در همه محیط های کاری پرسروصدا امکان استفاده از این روش ها وجود نداشته و یا مدت زیادی برای استقرار آن وقت لازم است. شاید به همین دلیل است که کاهش شنوایی ناشی از صوت همچنان در زمره بیماری های شایع شغلی به شمار می رود. در این میان، وسایل حفاظت شنوایی به عنوان مهمترین راهکار پیشگیرانه موقت از اثرات سوء صدا بر سیستم شنوایی محسوب می شود.
ادامه مطلب

+نوشته شده درجمعه 1387/07/12ساعت 11:16 AM توسط مهدی مجیری فروشانی |

مقدمه :
استفاده از مواد شيميائي خطرناك در تمامي آزمايشگاهها بايد مطابق با اصول استاندارد ادارة ايمني و سلامت شغلي
[occupational safety and Health Administration(OSHA)] باشد.
براي اجراي اين استاندارد بايد تدابير محافظت در برابر مواد شيميايي (CHP) نوشته شود. اين تدابير بايد سلامتي افرادي را كه در آزمايشگاه با مواد شيميائي خطرناك كار مي كنند تأمين كند.
اين بخش از دستورالعمل راهنماي ايمني در آزمايشگاه، شامل تدابير محافظت در برابر مواد شيميائي (CHP) است و اين تدابير به شكل بارزي مي تواند در مواقع ضروري از
سرايت مواد شيميايي خطرناك به بدن جلوگيري كند.
علاوه بر دستورالعمل هاي اجرايي استانداردي كه در سايت قرارداده شده، لازم است براي ساير موارد خطرساز(اعم از شيميايي، فيزيكي و غيره ) نيز اين دستورالعمل ها آماده
شود.
بنابراين بايد مواد شيميايي خطرناك و ساير موارد مخاطره آميز توسط مسئول هر آزمايشگاه مشخص شده و با همكاري واحد ايمني؛ سلامت و محيط پزوهشكده اقدام به تهيه دستورالعمل
اجرايي استاندارد شود.

ادامه مطلب

+نوشته شده درجمعه 1387/07/12ساعت 11:15 AM توسط مهدی مجیری فروشانی |

خسارات ناشی از آتش سوزیهائی که در انبارهای صنعتی روی می دهد ، نسبت به بسیاری از ساختمانها بیشتر است . برای کاهش خسارت ناشی از این آتش سوزیها با ید :
 با توجه به ارزش کالاهای ذخیره شده ، انبارهای بزرگ به انبارهای کوچکتر تقسیم شوند .
 برخی کالاها نباید دریک انبار و یا کنارهم چیده شوند .
 ارتفاعات مجاز وفواصل مجزا سازی میان کومه ها رعایت گردد .
 مصالح مورد مصرف در بسته بندی ها و درجه آتش پذیری آنها درنظر گرفته شود .
 موقعیت کالاهای سوختی وغیرسوختنی نسبت به دیوارهای داخلی و بیرونی انبارها تعیین شود .
 از مدیریت آگاه وکارآمد ، همراه با نظارت مستمر ودقیق بهره گیری شود .

ادامه مطلب

+نوشته شده دردوشنبه 1387/07/01ساعت 3:7 PM توسط مهدی مجیری فروشانی |

متخصصان می ‌گویند: بر خلاف تصور ما درست نشستن، مترادف با سیخ نشستن نیست. نشستن با زاویه ی 120 درجه می‌ تواند باعث کاهش کمر درد شود.
یک عمر شنیده بودیم : "بچه راست بشین، صاف بشین، آنقدر قوز نکن!" اما گویا تازه معلوم شده که این توصیه ی مادرانه هم برای کمر و ستون فقرات ما مفید نبوده است.
اگرچه منظور مادر این بوده که قوز نکنیم و روی کتاب ها خم نشویم و هنوز هم پزشکان این توصیه را تایید می‌ کنند، اما به هر حال چیزی که به تازگی محققان اسکاتلندی و کانادایی با استفاده از یک مدل جدید "ام آر آی" نشان داده اند، این است که راست نشستن بیش از حد، فشار غیر ضروری در ناحیه ی کمر ایجاد می کند که خیلی هم به نفع ستون فقرات نیست.

ادامه مطلب

+نوشته شده دردوشنبه 1387/07/01ساعت 3:5 PM توسط مهدی مجیری فروشانی |

روی
به طور کلی از فلز روی به طور وسیع در تولید برنج، فلزات گالوانیزه و انواع مختلف آلیاژ استفاده شده،استنشاق بخارات اکسید روی در زمان عملیات جوش و یا بعد از برش سطوح فلزات پوشیده از سرب اتفاق می افتد0 تماس با بخارات مذکور(بخارات سرب)منجر به بروز حساسیت نسبت به بخارات فلزی شده،نشانه های حساسیت مشابه به بیماری آنفلوآنزا می باشد0 از جمله علائم حساسیت به بخارات فلزی می توان به تب(بالا رفتن دمای بدن تا 102 درجه فارنهایت)،سرما زده شده(چاییدن)، تهوع،خشکی گلو،سرفه،خستگی،ضعف شدید و بروز درد در سر و بدن اشاره نمود0 در این راستا فرد مصدوم ممکن است در مدتی کوتاه به شد عرق کرده ، بعد از مدتی کوتاه دمای بدن دوباره به حالت اولیه (معمولی)باز می گردد0 علائم مربوط به بروز حساسیت در تماس با بخارات پس از گذشت 24 ساعت بروز می نماید0

ادامه مطلب

+نوشته شده دردوشنبه 1387/07/01ساعت 3:2 PM توسط مهدی مجیری فروشانی |

امروزه استفاده از روشهای ارزیابی ریسک در صنایع مختلف رو به گسترش است به طوریکه در حال حاضر بیش از 70 نوع مختلف کیفی وکمی روش ارزیابی ریسک در دنیا وجود دارد این روش ها معمولا برای شناسایی ،کنترل و کاهش پیامدهای خطرات به کار میرود. عمده روش های موجود ارزیابی ریسک روشهای مناسب جهت ارزیابی خطرات بوده و نتایج آنها را میتوان جهت مدیریت وتصمیم گیری در خصوص کنترل و کاهش پیامدهای آن بدون نگرانی به کار برد،هر یک از صنایع بسته به نیاز خود میتواند از روشهای مذکور بهره لازم را کسب کند.این روشها نسبت به یکدیگر دارای مزایا و معایب مختلف میباشد. لذا یکی از وظایف سیستم های ایمنی و بهداشت موجود در هر صنعت(HSE) بررسی کلیه روشهای ارزیابی ریسک ها و خطرات و انتخاب روش مناسب جهت اجرا در صنعت و سازمان مطبوع خود میباشد.بطور کلی میتوان گفت که از نوع روش استفاده شده در ارزیابی ریسک وعمق ارزیابی آن تا حدی میتوان به توانایی سیستم ایمنی موجود و در نتیجه نحوه مدیریت ایمنی در صنعت مذکور پی برد.

ادامه مطلب

+نوشته شده دردوشنبه 1387/07/01ساعت 3:0 PM توسط مهدی مجیری فروشانی |

نقش کميته هاي ايمني و بهداشت حرفه اي بررسي و حل مشکلات خاص ايمني وبهداشتي توسط کارکنان يا ارجاع به مديريت است.کميته ايمني و اعضاء آن همچنين در شناسايي ،ارزيابي و کنترل مخاطرات محيط کار به سازمان يا شرکت کمک مي کنند.براي مثال:
انجام بازرسي هاي منظم از ساختمانها حداقل هر سه ماه يکبار
آناليز اطلاعات بويژه آمار و اطلاعات حوادث و رويدادهاي محيط کار براي شناسايي خطرات ايمني و بهداشت حرفه اي و روند آن.
بررسي و تلاش براي حل مشکلات ايمني و بهداشت حرفه اي مطرح شده توسط کارکنان يا مديريت

ادامه مطلب

+نوشته شده دردوشنبه 1387/07/01ساعت 2:54 PM توسط مهدی مجیری فروشانی |

مكانيزه شدن و خودكار سازي وسيع در بخش هاي اداري و صنعتي ماهيت كارها را بطور گسترده تغيير داده است. بيشتر كارهايي كه در گذشته بطور دستي انجام مي گرفت امروزه توسط دستگاهها و كامپيوترها انجام مي گيرد . افراد براي كار با اين تجهيزات عمدتاً كار را در وضعيت نشسته انجام ميدهند. بعبارت ديگر مي توان گفت محيط هاي كاري جديد بيش از توانايي هاي جسمي به توانايي هاي فكري و رواني افراد نياز دارد.
كارهاي نشسته و فكري نياز به فعاليت ماهيچه اي كمتري دارند اما عوارض آنها كمتر از وظايفي نيست كه مستلزم فعاليت جسماني بيشتري هستند. .براي مثال منشي ها، كاركنان اداري ،اپراتورهاي كامپيوتر و كليه كساني كه در وضعيت نشسته كار مي كنند از دردهاي كمري و عضلاني رنج مي برند. عوارض ناشي از نشستن مداوم و طولاني يكي از مشكلات جدي در بهداشت شغلي است.

ادامه مطلب

+نوشته شده دردوشنبه 1387/07/01ساعت 2:47 PM توسط مهدی مجیری فروشانی |